Polislerin tekmeyle belini kırdığı avukata yetmezmiş gibi soruşturma da açılmış

Polislerin tekmeyle belini kırdığı avukata yetmezmiş gibi soruşturma da açılmış

 

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde polisin tekmeleriyle beli kırılan avukat Zeycan Balcı Şimşek’e şiddet gördüğü olay nedeniyle soruşturma açıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların 30 Mart’ta görülen davasının ardından avukatlar adliye önünde gazetecilere bilgi vermek istemiş, polisin engeliyle karşılaşmıştı.

Bunun üzerine avukatlar merdivenlere oturmuş, polisler de avukatları kalkanlarıyla ‘süpürmeye’ çalışmıştı. O sırada grubun en arkasında olan Şimşek’in polisten yediği tekmeler nedeniyle beli kırılmıştı. Şimşek’in omurgasına giden iki kemiğin kırıldığı tespit edilmiş, buna sebep olan polislerse yargı önüne çıkmamıştı.

İfadeye ‘davet’

Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre polis tekmesiyle belinin kırılması yetmezmiş gibi, avukat Şimşek’in ve diğer avukatların hakkında polislerin suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’ndan, Balcı’ya gönderilen ‘davetname’de polis şiddetine değinilmezken, aksine polisin dayak yediği savunuldu.

Fotoğraf: DHA

Davetnamede şunlar söylendi: “Çevik kuvvet unsurlarınca, kademeli kuvvet kullanılarak C kapı merdivenlerinin boşaltılmak istenildiği, müdahale sonrasında bir bayan avukatın rahatsızlandığının belirtilmesi üzerine müdahaleye son verildiği, bir kısım çevik kuvvet görevlilerinin yaralanarak hastaneye sevk edildiği, olaylar sırasında grup arasında bulunduğunuz tespit edilerek, hakkınızda tutanak düzenlendiği ve suç duyurusunda bulunulduğu ve ekinde evrakın gönderildiği anlaşılmıştır.”

Öte yandan görüntüler Şimşek’in acı içinde kıpırdayamaz halde olduğunu ve diğer avukatların da yerde durduğunu gösteriyor. Dahası görüntülerde Şimşek’in çığlıkları üzerine, polisler uzaklaşıyor. Yerde yatan Balcı, ambulansla hastaneye kaldırılıyor.

Etiketler: